Labas, aš Agnius!
Esu šio tinklaraščio įkūrėjas ir knygos „Svorio metimas kitaip” autorius. Kiekvienais metais tūkstančiams skaitytojų padedu sveikiau maitintis ir numesti svorio.
„Mityba kitaip“ – tai tinklaraštis apie mitybą be nesąmonių. Ką laikau nesąmonėmis? Mitus, išsigalvojimus ir tuščias motyvacines kalbas.
Ką šiame tinklaraštyje rasite kitaip? Aiškiai, praktiškai ir įdomiai pateiktą mokslu grįstą informaciją apie mitybą.
Mokslu grįstas požiūris į mitybą
Internete ir žiniasklaidoje sklando begalė mitų apie mitybą. Jie nuolat atsiranda dėl vienos iš šių priežasčių:
- Noro pasipelnyti.
- Asmeninės patirties.
- Fiziologijos nesupratimo.
- Neteisingo mokslo interpretavimo.
Didžioji dalis mitybos tiesų yra pernelyg žinomos ir nuobodžios, tad, siekdami pasipelnyti, nemažai vadinamųjų mitybos specialistų bando pasiūlyti kažką naujo, išskirtinio ir bereikalingai drastiško.
Remiantis asmenine patirtimi, blogų kėslų galima ir neturėti, tačiau tai, kas veikia vienam asmeniui, nebūtinai bus veiksminga kitam, todėl tikėtis, kad tai visiems atneš tą patį rezultatą, anaiptol negalima.
Taip pat daugelis išsigalvojimų apie mitybą paprasčiausiai atsiranda dėl žmogaus fiziologijos nesupratimo.
Tuo tarpu bent kažkiek remtis mokslu yra geriau negu nieko, bet dažniausiai mokslinė literatūra yra interpretuojama klaidingai: padaroma išvada iš vieno tyrimo arba iš didelio kiekio tyrimų analizės išrenkama tik palankioji dalis, nors apibendrinime teigiama kas kita.
Toks mokslinių tyrimų interpretavimas jokiu būdu negali būti naudojamas galutinai aptariamoms tiesoms pagrįsti.
Tad kaip mokslu remtis teisingai? Protingiausia išeitis laikytis šio itin paprasto požiūrio:
Kuo didesnis kiekis mokslinių tyrimų priėjo tą pačią išvadą – tuo daugiau šansų, jog tai yra tiesa.
Jeigu tam tikra tema atlikta 100 tyrimų, iš kurių 93-iuose padaryta ta pati arba panaši išvada, labai didelė tikimybė, kad būtent taip ir yra.
Teisingas rėmimasis mokslu – tiksliausias būdas nustatyti, kas yra arčiausiai tiesos.
Dėl šios priežasties kiekvienas šio tinklaraščio principas yra paremtas metaanalizėmis bei sisteminėmis peržiūromis, kurių metu mokslininkai (turintys kur kas gilesnes žinias ir geresnę prieigą prie duomenų nagrinėjamomis temomis už bet kurį iš mūsų) analizuoja didelį kiekį (arba visus) ta pačia tema atliktų tyrimų ir padaro bendrą išvadą.
Neišsigąskite – visą informaciją bei tyrimus pasistengiau pateikti kuo aiškiau, jog tai suprastų (ir gebėtų pritaikyti) kiekvienas skaitantysis, nepaisant pastarojo žinių žinių apie mitybą.
Todėl belieka tik vienas klausimas:
Ar jūs pasiruošę pasirinkti geltonąją piliulę (sužinoti tikrąją tiesą apie mitybą) ar liksite su mėlynąja piliule (pasitenkinsite nežinojimu ir tikėjimu mitybos mitais)?